Tilkiler Mağarası

Antalya herkesin yakından tanıdığı ve belki de mutlaka gördüğü bir şehirdir. Her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlayan ilimiz özellikle yaz aylarında nüfus olarak çok artmaktadır. Tilkiler Mağarası şehrin çok da fazla bilinmeyen değerleri arasında yer almaktadır. Manavgat ilçesinde yer alan mağara 6.650 metrelik uzunluğu ile ülkemizin en uzun 3.mağarasıdır. 1976 yılında yapılan çalışmalarda ortaya çıkan mağara bugün aktif olarak kullanılmaktadır. İlkbahar mevsiminde dağlardaki karların erimesi ile birlikte içinde su miktarının artması ile daha da özel bir hal almaktadır.

Antalya'da gezilecek yerler arasında ası geçen Tilkiler Mağarasının bir kısmı kireçtaşı ve bir kısmı da konglomeradır. Mağaranın iç kısımlarına gidildikçe kum alanlara ulaşmak mümkündür. İlk araştırmaların yapıldığı dönemlerde yapılan kumdan dört kale bugün hala korunmaktadır. Bu alana Şatolar Salonu adı verilmiştir. Antalya büyük sürprizler eşliğinde ziyaretçilerini ağırlarken sanat çalışmalarından denizlere, kumsallardan ışıltılı gece hayatına, tarihi değerlerinden doğal güzelliklerine kadar farklı alternatifleri bir arada sunmaktadır. Mağarada ilkbahar aylarında su seviyesi yükselerek göl oluşur.

Tilkiler Mağarası ve Antalya’nın diğer güzelliklerini de görmek için bir araba kiralayabilir ve tatilinizi iyi bir şekilde planlayabilirsiniz. Kendinize ve sevdiklerinize zaman ayıracağınız bu tatiliniz sizin için özel olsun istiyorsanız o zaman bütün gününüzü güneş altında geçirmek yerine çevrenize de zaman ayırmaya bakın. Antalya’ya yakınlığı ile bilinen Manavgat bölgesine gittiğinizde hem şelaleleri hem de mağaraları ziyaret edebilirsiniz.


Tilkiler Mağarası1

Tilkiler Mağarası1

Tilkiler Mağarası1

Tilkiler Mağarası1

Tilkiler Mağarası