Antalya’da Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Antalya’da Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde birçok kişinin iş ve seyahatlerinde sıklıkla kullandıkları araçlar kiralıktır. Siz hiç araç kiraladınız mı? Bir gün size kiralık araç ihtiyaç olur ise nelere dikkat etmelisiniz?

Firmanın Güvenilirliğini Araştırınız

Öncelikli olarak kiralama yapacak olduğunuz firmanın Antalya Ticaret ve Sanayi Odasına kaydı var mı? Antalya Esnaf ve sanatkarlar odasına kaydı var mı? Antalya'da rent a car firmalarının üye olduğu AKKDER yani Araç Kiralama Kuruluşları Derneği üyesi mi? Bu 3 ana kurumlara üye olan firmaları tercih etmenizi önemle rica ederiz. 

Kiralık Araç Sözleşmesini Mutlaka Okuyunuz

Araç kiralarken belirli bir standart yoktur, bu sebepten dolayı her firmanın kendine özgü bir rent a car sözleşmesi vardır. Kiralık Araç Sözleşmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikli olarak sürücü ye ait ehliyet, kimlik, ev adresi, iş adresi, telefon bilgileri, fatura bilgileri ve mail adresi yazılmalıdır ve her firmada bu bilgiler standarttır. Ek sürücü var ise ek sürücü bilgileri de talep edilebilir ve birçok firma ek sürücü için ekstra ücret talep edebilir.

Araç ile ilgili bilgilerde ise şu bilgiler yer almalıdır; araç plakası, araç markası, araç model, aracın yakıt cinsi,  (yakıt deposu dolu mu boş mu yazılmalıdır) aracın vites tipi, yazılı olmalıdır.

Aracın etrafında çizik, darbe, vuruk, kırık bir parça var ise mutlaka sözleşmeye yazdırınız ve fotoğraflarını çekiniz.

Araçların sınıflarına göre sürücüden kredi kartı bilgileri talep edilebilir, kredi kartı bilgisi vermek yerine provizyon uygulatmanızı öneririz, aracına göre 500 TL ile 2000 TL arasında değişebilmektedir. Provizyon uygulaması aracı geri iade ettikten sonra kaç gün içinde iade olur sorunuz.

Bir çok yerel firma açık senet imza attırmaya çalışırlar lütfen buna dikkat ediniz, açık olmasın sürücü ismi , Kimlik Numarası, ve araç kiraladığınız firmanın bilgileri yer almalıdır. Tutar kısmına genellikle aracın güncel bedelini yazarlar. Sıra no kısmı boş olur siz oraya bir numara yazınız ve sözleşme üzerine de yazılmasını isteyiniz.  ‘’ 44 ‘’ numaralı 10 bin tl değerinde teminat senedine imza atılmıştır, araç ile alkollü kaza yapar isem ve kiralama firmasına borcum kalır ise veya trafik cezalarını ödemez isem geçerli olacaktır. ‘’ ve o sayfanın da bir fotokopisini alınız. Yerel rent a car şirketlerinin yüzde 90 ı bunu talep etmektedir, sizlerde kendinizi bu yazı ile güvene alabilirsiniz. Trafik cezaları, otoyol, köprü, hgs gibi tüm cezalar ödemeler kiralayan tarafından yapılmalıdır.

Önemli Sorular

*Aracın trafik sigortasına bakınız süresi geçmiş olabilir unutmuş olabilirler dikkat ediniz.

*Aracın muayene süresi geçmiş mi mutlaka bakınız.

*Araçta rent a car kaskosu var mı sorunuz, mutlaka rent a car kaskolu araçları kiralayınız ve görmek isteyebilirsiniz şayet firmanın ofisinden teslim alıyorsanız kiralık aracı.

* Genellikle kaza muafiyeti vardı yüzde 2 diyebilirler veya sözlü olarak 3000 tl diyebilirler bu gibi durumlarda sözleşme üzerine, araç rent a car kaskolu dur ve kaza muafiyet tutarı 3000 tl dir yazdırabilirsiniz. Bu ne demek oluyor dediğiniz duyar gibiyim. Kiralamış olduğunuz araç ile kaza yapar iseniz sizin sorumlu olduğunuz bir miktardır.  Kiralamış olduğunuz araç ile kaza yapar iseniz ve alkol yok ise genel olarak sizden aracın serviste kaldığı gün ücretini ve kaza muafiyet tutarını talep ederler. Bunu bilmenizi isterim, sonradan başınıza kötü bir olay gelmemesi için konuşulan birçok önemli noktanın sözleşmede yer aldığına dikkat etmelisiniz.

* Kaza sırasında ikâme araç veriliyor mu?

Kısaca Sizlere bilgi vermeye çalıştık, Yolunuz Antalya’ya düşer ise Sizlere En Ekonomik Fiyatlar ile araç kiralama hizmeti verebiliriz. Şirketimiz ATSO 46. Komite üyesi olup aynı Zamanda ATSO ETİK ÜYE Belgesine sahiptir. Kısa adı AKKDER olan Araç Kiralama Kuruluşları Derneği Üyesi Kurumsal Güvenilir Bir Yerel Şirkettir.

Antalya Rent A Car hizmetimizden faydalanmak için hemen bizimle irtibata geçiniz.

Antalya’da Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?