Rent a Car Ne Demek?

Günümüzde, Türkiye ve tüm dünya da ulaşım ihtiyacı fazla olmasından dolayı araç sayılarıda aynı derecede artmaktadır. Şahsi satın alınan araçlarla bu ihtiyaçlar giderilsede bazı durumlarda araç almak yerine kiralamak daha mantıklı bir fikir olarak görülmektedir. Aynı durum şirketlerde de araç alımından ötürü artan maliyetleri azaltmak adına araçları kiralamayı tercih etmektedir. Bu araç kiralama hizmetini ise rent a car bayileri ve ofisleri yapmaktadır. Peki Rent a car ne demek? Rent a car dilimize ingilizceden geçmiş bir kelimedir. Türkçesi araba, araç kiralamak, kelime anlamı ise araç kiralanan yer demektir. Günümüzde araç kiralama işini yapan binlerce rent a car bayisi ve galeri bulunmaktadır. Yine aynı şekilde araç kiralamak isteyen ve kiralayan kişi, kurum ve şirket sayısı da küçümsenmeyecek sayılara ulaşmaktadır. Eskiden mahalle ve sokaklarda tanıdıkların birbirine para karşılığı ödünç verme şeklinde yapılırken bu iş günümüzde daha kurumsal ve profesyonel şekilde yapılmaktadır.

 

Araç kiralama, saatlik günlük, aylık ve yıllık olarak yapılan, aynı zamanda ücretleride ona göre artan bir sektördür. Aynı şekilde ücretlendirme aracın cinsi, büyüklüğü, modeli ve motor hacmine göre de değişiklik göstermektedi. Artan sıfır ve ikinci el araç fiyatları insanları araç kiralamaya iten en büyük etmendir. Araç kiralamayı fazlalaştıran bir diğer etmen ise artan benzin fiyatları diyebiliriz. Genelde şahsi araç almayıp kiralayan kişiler saatlik, günlük ve nadirende olsa aylık kullanacak şekilde kiralamalar yapmaktadır. Şirket, devlet kurumları ve araç filo işini yapan kişiler ise daha çok yıllık kiralama şeklini tercih etmektedir. Gelişen teknoloji ile de artık internetten bile araç kiralama çok kullanılan bir sistem haline geldi. Özellikle artan sıfır araç fiyatlarından sonra ilginin ve yönelimin araç kiralamaya dönmesinden sonra rent a car işini yapmak isteyen ve bu işi yapmaya başlayan kişi sayısı da oldukça yükselmiş durumdadır. Dışardan bakıldığında havalı ve kolay bir iş gibi gözüksede, yapılması zor, riskli, yorucu ve aynı zamanda çok maliyetli bir iştir.

 

Rent a Car Açmanın İyi ve Kötü Yanları

Her işin iyi ve kötü yapılmasında iyi ve kötü yanlar vardır. Aynı şekilde de rent a car açmanın iyi ve kötü yanları vardır. İlk olarak rent a car açmanın iyi yanlarını anlatmak gerekirse en başta gelen iyi yanı revaçta olan bir iş olmasıdır. Bahsettiğimiz gibi artan araç maliyetlerinden sonra ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için insanların aklına ilk sırada araç kiralama gelmektedir. Bu yüzden de müşterinin fazlalığı iyi bir sebeptir. Bir diğer iyi yanı ise insanlarla birebir ve aynı zamanda şirketler ve kurumlarla da birebir iletişim kurulan bir iş olduğundan hem sosyallik gelişiyor hem de çevre yapılamsı açısından önemli bir yer tutar. Bu edinilen çevre hem devamlı müşteri edinilmesi adına yararlı oluyor hem de açtığımız rent a carın adının duyulup daha fazla iş yapma kapasitesini arttırmış oluyor. Bu durumda rent a car açmanın iyi yanlarından biridir. Son olarak diğer iyi yanlarından biri de maddi açıdan iyi bir kazanç getirmesi. Tabi bu durum bütün rent a carlar için geçerli değildir.

 

İşi oturmuş ve müşteri ilişkilerini ilerlemiş olması beraberinde kazancıda getirmektedir. Bütün işlerde olduğu gibi rent a car işinde de zorluklar ve kötü yanlar vardır. Bunların başında maliyetli bir iş olması gelmektedir. Öncelikle bir dükkân veya bayiye sahip olunması gerekiyor ardından alınan araçların maliyetide hesaplandığında ortaya ciddi rakamlar çıkabilmektedir. Tabi bu maliyetlere araçların bakım ve kiralanan kişi tarafından olası bir kaza anında onarım işlemleride dahil olmaktadır. Diğer bir kötü yanı ise yorucu ve sorumluluğu fazla bir iş olması. Dışardan bakıldığında masa başı bir iş gibi gözükse de birçok koşturmaca içinde olan bir iştir. Birçok evrak, araç takibi, varsa personel ihtiyaçları, banka işleri gibi yoran etkenler içinde barındırmaktadır dolayısıyla yorucu bir iştir. Birçok arabaya sahip olunmasından gereği sorumluluğu yüksek bir iş olan rent a car aynı zamanda kredi gibi bankasal işlerden dolayı sorumluluğu artmaktadır. Son olarak diğer bi kötü yanı ise hırsızlık ve dolandırıcılık gibi olaylarada karşı önlem alınması gerek bir iş olduğundan zor ve sorumluluğu yüksektir. Bütün bu rent a car açmanın iyi ve kötü yanları değerlendirilip öyle bu işe girilmelidir.

 

Rent a Car Nasıl Açılır?

Bütün bu iyi ve kötü yanları aynı zamanda riskleri ile iyice göze alıp rent a car açmaya tam olarak karar verildikten sonra yola çıkılmalıdır. Bu yola çıkarkenden ilk bilinmesi gereken rent a car nasıl açılır sorusu olacaktır. Her işte olduğu gibi rent a car açarken de en önce bir muhasebeci ile konuşulmalı. Rent a car açılırken birkaç özel belge ve gereklilikler gerekmektedir. Bu belge ve gereklilikler şunlardır;

 

·         Açılan yerin 80 metrekare ve kapalı bir yer olması

·         Açılan rent a carın detaylı bir iş yeri krokisi çizilmesi

·         Çevrede yanıcı ve patlayıcı bir madde bulunulmamalı

·         Bina çekme mesafesi ve yollara hiçbir şekilde araç konulmamalıdır

·         Kapalı yerde LPG’li araç bulundurulmalıdır

 

Bu belge ve gerekliliklerin yerine getirilmesi halinde istenilen rent a carın açılması ve devamında işletilmesine başlanılabilecektir. Geriye tek kalan işin iyi yönetilmesi ve kar yapılmasıdır.

Rent a Car Ne Demek?