Rent a Car Belgesi Nasıl Alınır?

Her işe başlamadan önce geçilmesi gereken yasal prosedürler bulunmaktadır. Bu yasal zorunluluğu yerine getirmek gerekmektedir. İş yeri açmak için belirli şartlar ve bu şartların getirdiği zorunluluklar vardır, rent a car açmak için de bu işlemler geçerlidir. Rent a car açmak sermayesi olan ve bu işi yapmayan isteyen insanlar için çok avantajlı bir iş olarak görünmektedir. Bu işin var olması yüksek maliyetlerle seyahat etmek istemeyen insanlar için ya da araba ihtiyacı olan insanlar için çok yüksek maliyet ödemediklerinden dolayı cazip gelmektedir. Ama rent a car açmak için belirli belgeler gerekmektedir. Bu işi yapmak isteyen insanların aklına takılan en önemli sorulardan biri ise rent a car belgesi nasıl alınır sorusudur. Aşağıdaki belgeleri tamamladıktan sonra belgeler belediyeye teslim edilir ve çıkan sonuç olumlu çıkar ise istediğiniz rent a car işletmenizi kurabilirsiniz

Rent a Car Açmak için Gerekli Olan Belgeler

·         Rent a car açabilmek için mesleki anlamda kayıtlı olduğunuz, esnaf ya da ticaret odası belgesi gereklidir.

·         Tapu fotokopisi ve iş yeri açma ruhsatı gerekir.

·         Kiralık olarak açılacak olan işletme için kira sözleşmesi ve o sözleşmenin noter onayı gerekir.

·         Yapı kullanımı için gereken izin belgesi ve firmada eğer su aboneliği var ise abonelik belgesi gerekmektedir.

·         Vergi levhası, SGK belgesi, nüfus kâğıdı, 2 adet vesikalık fotoğraf zorunludur.

·         Emniyetten alınmış olan son dönemlere ait sicil kaydı belgesi ve kimlik bildirme fotokopisi gerekmektir.

·         İtfaiyeden alınmış olan iş yerinin yangın durumlarında önlem aldığını kanıtlayan bir belge gerekmektedir.

Rent a Car Açmak İçin Zorunlu İhtiyaçlar Nelerdir?

Rent a car açmak diğer sektörler için gereken prosedürlerden daha farklıdır. Bu sektörde olmak için istenilen şartlardan biri bile yerine getirilmez ise iş yerinin açılmasına izin verilmez. Aslında kolay gibi görünen zor işlerdendir demek bu sektör için çok doğru olacaktır. Bu sektörü kurumsal olarak da açılabilir bunun için de istenilen belgeler dışında ek belgeler de istenilebilmektedir. Peki rent a car açmak için zorunlu ihtiyaçlar nelerdir sorusunu cevaplayacak olursak eğer şu detaylar verilebilir.

·         Rent a car açmış olunan bölgede yol bölümüne araç konulması kesinlikle yasaktır.

·         İşletme için yerleşim krokisi çıkarılmalı bu kroki izinsiz olarak değiştirilmemelidir.

·         En az 80 m2 kapalı alan bulunması gerekmektedir.

·         LPG’li araçlar diğer araçlarla aynı yere konulamaz aynı zamanda iç kısımlarda da LPG’li araç bulundurulamaz.

·         Rent a car içerisinde yanıcı ve patlayıcı madde bulundurulması kesinlikle yasaktır bu şartları taşımayan işletmelere ağır miktarda ceza yaptırımı uygulanmaktadır.

Bu şartların her birini taşıyan ve aynı zamanda istenilmekte olan belgeleri eksiksiz tamamlayan kişiler belediyeden ruhsatlarını alabilmekte ve iş yeri açabilmektedir. Bu şartların biri ya da birkaçı uygulanmıyor ise işletmeye rent a car açmak için ruhsat verilmemektedir. Bundan dolayı rent a car açmak isteyen kişilerin her detaya ayrı önem ve özen göstererek bu işlemleri titizlikle tamamlamaları gerekmektedir.

Rent a Car Açmak İçin Kaç Araba Gerekir?

Rent a car kişilerin ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde vadelerde istenilmekte olan araba modeli ve sayısındaki araçların kiralanması işini yapmaktadır. Bu iş çoğu insana karlı bir iş olarak gelmektedir. Aslında doğru yapıldığında bu düşünce doğru bir düşüncedir. Sahip olunan firmanın gerektirdiği işler yapıldığında iş yeri sahibine iyi miktarlarda kazanç sağlamaktadır. Peki rent a car açmak için kaç araba gerekir? Rent a car açmak için en az 5 ila 7 adet araba gerekmektedir. İş yeri ilk seviyede en az bu kadar arabaya sahip olmalıdır. Orta seviyedeki bir rent a car firmasının ise en az 15 ila 20 arasında arabaya sahip olması gerekmektedir. En yüksek seviyede ise bir sınır bulunmaz işletmenin istediği sayıda arabası olmaktadır.

Bu işletmeler arabaları istediği gibi kiralama hakkına sahiptir. Her bireye kiralama hakları yoktur çünkü bu fırsatı kötüye kullanmak isteyen insanlar olabilmektedir. Mesela ehliyeti olmayan birine araba kiralamak hem arabayı kiralayan insan için hem de ilgili rent a car kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Araba sayısı ise tamamen işletmenin bütçesi ile alakalıdır. Az araba sayısı ile çok iş de yapılabilmektedir. Çok araba sayısıyla az işte yapılabilmektedir. Bu da tamamen sizin misyonunuzla ilgili olan bir durumdur.

Rent a Car Belgesi Nasıl Alınır?