Antalya Kızıl Kule

Antalya’nın doğal zenginlikler ile dolu olan ilçesi Alanya’da bulunan Kızıl Kule, köklü tarihi zenginliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sekizgen mimarisi ile dikkat çeken binanın yapımı 1226 senesinde tamamlanmıştır. Beş kattan oluşan kulenin en alt katında eski silahların yanı sıra Selçuklulardan kalma tarihi eserler sergilenmektedir. Alanya Tersanesini korumak amacıyla yaptırılan bina, Alanya’nın simgesi konumundadır.

Antalya'da gezilecek yerler arasında yer alan Alanya ilçesine kiralayacağınız araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu bölgede birkaç gün geçirerek Alanya’yı yakından tanıyabilir ve tatilinizi değişik mekânlarda sürdürebilirsiniz. İl olmaya aday olan Alanya, Akdeniz’in en güzel tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Yarımadası ile ünlenen bölge, aynı zamanda plajları ile de beğeni toplamaktadır. Günümüzde popüler tesisler ile de dikkat çeken Alanya muz ve portakal bahçeleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Özellikle son birkaç yıl içinde hızlı bir şekilde gelişen ilçe, Toros Dağlarından gelen çayları ile serin mesire yerlerine de sahiptir. Yaz aylarında çok sıcak bir bölge olan Alanya’da sabah ve akşam saatlerine ferahlayarak sahil turu atabilirsiniz.

Yapımında kullanılan kırmızı tuğlalar nedeniyle Kızıl Kule ismini alan bina, gözetleme terasındaki panoramik manzarası ile Alanya’yı baştan aşağı görmenize imkân vermektedir. Siz de özellikle geceleri bu manzara eşliğinde büyülenmek istiyorsanız gezinizi ve tatil rotanızı Alanya’ya doğru çevirebilirsiniz. Antalya Alanya yolu üzerinde kurulu büyük veya küçük kafelerde oturarak tatilin tadını çıkarmaya var mısınız?

kız kulesi1

kız kulesi2

kız kulesi3

Antalya Kızıl Kule