Rent a Car Açmak İçin Ne Gerekli

Yeni bir iş kurmak için yeteri kadar sermayeniz var ise rent a car açmak sizin için çok karlı bir iş olabilir. Gelişen ve değişen sistemler sayesinde araç kullanımı bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ama her insanın araç kullanmak için ehliyeti olsa dahi arabası olmamaktadır. Bunun için araba ihtiyacı halinde insanlar kolaylıkla rent a car şubelerine giderek kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak arabaları seçebilmekte ve belirli bir ücret karşılığında bu arabaların geçici sahipleri olabilmektedir. Sadece kullanım için bile bu kadar imkân sağlayan rent a car açmak için ne gerekli. Rent a car açmak için her iş kurumunda olduğu gibi belirli belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelerin doğruluğu çok önemlidir. Belgelerde yanıltma yapılması dahilinde bir daha bu işe giremeyebilir, iş yerini açtıktan sonra çıkan belge sorunlarından dolayı ruhsat iptali bile yapılabilmektedir. Bu belgelerin haricinde sermaye de çok önemlidir. Çünkü rent a car gibi yüksek maliyetli iş yeri açmak çok az miktarlarla mümkün olmaktadır.

Rent a Car Açmak İçin Gerekli Belgeler

Rent a car açmak için belgeler genellikle aynı oranda olmaktadır. Fakat her belediye farklı bazı belgeler de isteyebilmektedir. Daha net bilgiler alabilmek için ilgili belediyeyle iletişim haline geçilmesi gerekmektedir. Onun dışında rent a car açmak için gerekli belgeler genellikle aynı olmaktadır.

 1. Rent a car açmak için nüfus kâğıdı ve ikametgâh belgesi gereklidir.
 2. 2 adet vesikalık fotoğraf ve tapu senedi de rent a car açmak için zorunlu belgelerdendir.
 3. Eğer açılan mekân kiralık ise kira kontratı da gerekmektedir.
 4. Vergi levhası ve yapı kullanma izin kâğıdı gerekmektedir.
 5. Ticaret ya da esnaf odası kaydını gösteren ilgili bir belge gerekmektedir.
 6. İtfaiyeden yangın için önlem alındığını kanıtlayan yangın önlem belgesi gerekmektedir.
 7. Savcılıktan alınmış olan kişinin son dönemine ait sicil kaydı da gerekmektedir.
 8. İlgili kurumlardan yeni alınmış sigorta ya da bağ kur belgesi eğer açacak olan kişi emekli ise emeklilik cüzdan fotokopisi gerekmektedir.
 9. İş yeri için su ve elektrik aboneliği alındığını kanıtlayan belgeler gerekmektedir.
 10. Eğer iş yeri açmak istediğiniz yer daha önceden de iş yeri olarak kullanılıyor ise belediyeye ruhsat iadesi gerekmektedir. 

Rent a Car Açma Şartları

Her meslek grubunda olduğu gibi rent a car açma şartları da bulunmaktadır. Bu şartları sağlamayan işletme sahipleri rent a car açamamaktadırlar. Çünkü bu şartları gerçekleştirmek o işletmenin ilerleyen zamanlarda problem yaşamamaları adına çok önemli olmaktadır. Bu şartları taşımayan işletmeler açmak istedikleri rent a car şubelerini açamamaktadır. Bundan dolayı bu şartları taşımak çok önemlidir peki bu şartlar nedir inceleyelim;

 • İç ve dış mekân olarak alan büyüklüğü çok önemli olduğu için en az 80 m2 alana sahip olması gerekmektedir.
 • İş yeri sınırları dahilinde olan alanlar haricinde yola ya da kaldırıma araba koymak yasak olduğu için rent a car açmak isteyenler buna dikkat etmek zorundadır.
 • Rent a car sınırları içerisinde yanıcı ve patlayıcı madde bulundurulması kesinlikle yasaktır.
 • İş yeri yerleşim krokisini çizmek için yetkili belirlenenlerin bu krokiyi çizmesi önem arz etmektedir.
 • Çizilen krokide belli olan yerleşim planı sonradan değiştirilmesi yasak bir krokidir. Bir iş yerinin herhangi bir sebep göstermeden ve gerekli izinleri almadan bu krokiyi değiştirmeleri kesinlikle yasaktır, yapılması halinde iş yerine yaptırım uygulanmaktadır.
 • Kapalı alanlarda olası bir sorun yaşanmaması adına LPG’li araç bulundurmak yasaktır.

Rent a Car Açmak İçin Ne Gerekli