Çıralı Yanartaş

Küçük bir doğalgaz kaynağı olan Çıralı Yanartaş özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Antalya’nın Olimpos ilçesine bağlı olan Çıralı Köyü’nün yakınlarında bulunan Yanartaş, özellikle gece saatlerinde bölgeyi ziyaret eden turistlerin akınına uğramaktadır. Mitolojik açıdan da değerli olan bölgeye ait hikâyeler herkesin ilgisini çekmektedir. Yaz ve kış yanmaya devam eden taşlar yeraltı kaynaklarından sızan metan gazının etkisiyle oluşmaktadır. Görenleri şaşırtan ve büyüleyen bölgeye gitmek için zir araç kiralayabilir ve siz de eşsiz bir günbatımı yakalayabilirsiniz.

Antalya'da gezilecek yerler arasında önemli bir yer kaplayan alana günbatımında yapacağınız bir tırmanış hem kolayca bölgeye ulaşmanızı sağlayacak hem de manzaranın doyumsuz güzelliğini görmenizi sağlayacaktır. Bölgeye gideceklerin yanlarında su ve güçlü bir fener bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Yer yer kaygan taşlar ve dik merdivenler eşliğinde ulaşacağınız son nokta sizi büyüleyecek ve aklınızda yer edecek güzelliğe sahiptir. Çıralı bölgesi bungalov tarzı butik otelleri ile ünlenmiş bir tatil bölgesidir. Antalya’ya kadar gelip de Olimpos’u görmeden dönmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Bölgede Roma ve Bizanslılardan kalma pek çok eserin bulunması Çıralı Yanartaş’a olan ilginin de artmasına sebep olmaktadır. Antik zamanın günümüze karışmasını sağlayan alanda gezinizin tadını çıkarabilir ve macerayı yeniden tekrarlayacağınız tatilin planını yaparak otelinize doğru dönüş yoluna geçebilirsiniz. Yanartaş’ı söndürmeyi denemek isterseniz bunu başaramayacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Üzerine su ve toprak atıldıktan belli bir süre sonra yeniden yanmayan başlayan taşlar size doğanın büyük bir macerası olarak karşılıyor. 

Çıralı Yanartaş