Antalya’da Yenilecek Yemekler

Antalya da yenilecek yemekler neresi?  Antalya'da Ne Yenir?  İlk Başta Köfte Piyaz Gelir, Onu da en güzel en lezzetli halini Aksu bölgesinde yersiniz. Meşhur Köfteci Cihat Adı ile Antalya'nın yerli markası olan Aksu Meşhur KÖFTECİ Cihat Bey bu anlamda en popüler yerdir. Meşhur Köfteci Cihat Telefon Numarası 0532 495 24 55. Antalya aynı zamanda jeopolitik konumu dolayısı ile çok fazla turist çeken bir şehirdir. Turistlerin bu bölgeyi bu kadar tercih ediyor olması ise sadece yaz turizmine uygun olmasından dolayı değildir.

Çok zengin bir mutfağa sahip olması Antalya’ya her kesimden, her milletten bireylerin ziyarette bulunulmasını sağlamaktadır.  Türkiye’de turizmin başkenti her yönü ile Antalya demek mümkündür. Dünya mutfakları arasında çok güzide bir yere sahip olan Türkiye’nin her şehrinin mutfağı ayrı güzeldir.  Her şehir meşhur yemekleriyle bilinir. Antalya ili ise birçok yemeğiyle bilinmektedir bu yüzden Antalya da yenilecek yemekler çok fazladır.

Antalya ili tarım bakımından da çok zengindir. Tarımı bu kadar gelişmiş olan bir şehrin yemeklerinin kötü olması da beklenemez. Çünkü çoğu yemek dalından taze kopmuş sebze ve meyvelerle hazırlanmaktadır. Her ne kadar sebze ve meyvesiyle şekillenen bir mutfağa sahip olsa da bu yöreye ait çok güzel ve ünlü et yemekleri de vardır. Böreğinden kebabına, mezesinden tatlısına bu mutfağı çok sevecek ve vazgeçemeyeceksiniz.

Antalya da Yetişen Ürünler

Antalya da yetişen ürünler yemek çeşitliliğini arttırmaktadır. Özellikle portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi birçok turunçgillerin üretimi Antalya’da yapıldığı için bu meyvelerin reçelleri, tatlıları çok fazla tüketilmektedir. Bu da Antalya da yenilecek yemeklerin çeşitliliğini arttırmıştır. Hatta yemeklere bile turunçgiller sıklıkla girmektedir. Bunun yanı sıra avokado, ananas gibi tropikal iklimde yetişmekte olan meyveler bile Antalya’nın verimli topraklarında yetişmekte ve usta aşçılar tarafından işlenerek harika yemeklere dönüşmektedir.

Antalya’da yetişmekte olan arpa, buğday yine usta ellerde işlenerek hem Antalya’ya harika yemekler olmakta hem Türkiye’deki tüm şehirlere ulaşmakta hem de Tüm dünyaya ihracatı yapılmaktadır. Günümüzde özellikle sporcuların sağlıklı olduğu için çok fazla tercih ettikleri yulaf da çoğunlukla Antalya’da yetişmektedir. Birçok yemeğe, tatlıya, mezeye giren girdiği her yemeği güzelleştiren tahinin de ana maddesi olan susam yine bu bölgede yetişmektedir. Seracılık konusunda kendini en geliştiren iller arasındadır.

32 bin hektarlık seralarda çoğunlukla domates, biber, fasulye, patlıcan, salatalık, kavun ve karpuz yetişmekte yine yetişen ürünler hem yurt içi hem de yurt dışına satılmaktadırlar. Turunçgillerin yanı sıra elma, armut, erik, ayva, şeftali, kayısı, üzüm, iğde, keçiboynuzu, kızılcık gibi birçok meyve yetişmekte ve sofralarımıza reçel, tatlı olarak dönmektedir. Zeytin yağı yapımında da oldukça gelişmiş bir ildir. Bu altın sarısı rengi ile göz dolduran her yemeğe yakışan ve çok sağlıklı olan zeytinyağı Antalya ilinin yemeklerinin bu kadar lezzetli olmasının küçük bir sırrıdır.

Antalya’da En Çok tercih Edilen Yemekler

Kabak Çiçeği Dolması

Hem Antalya da hem de Ege ve Akdeniz bölgelerinden sıklıkla yapılan bir yemektir. Kabak çiçeği dolması yapmak için kabak çiçeklerinin sabahın erken saatlerinde toplanılması gerekmektedir. Çünkü kabak çiçekleri en güzel o saatlerde açmakta ve açan çiçekler dolma yapımını kolaylaştırmaktadır. Antalya’nın nefis zeytin yağı ile yapılan kabak çiçeği dolması hem lezzetli olmasıyla hem de sağlıklı olmasıyla çok tercih edilmektedir.

Gökçesu Pilavı

Gökçesu Pilavı

Yörenin en çok tercih edilmekte olan yemeklerinden biri ise gökçesu pilavıdır. Gökçesu pilavı yapılış bakımından diğer pilavlara çok benzemekte olsa da içerik bakımından farklı bir lezzettir. İçerisinde nohut, dere otu, havuç gibi malzemeler eklenmekte bu eklenen malzemeler sayesinde ise pilav hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı olmaktadır.

Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası

Antalya’nın meşhur yemekleri arasında yer alan arabaşı çorbası hem yöre halkı tarafından hem de turistler tarafından çok sevilmekte ve çok tercih edilmektedir. Arabaşı çorbası tavuk eti ile hazırlanmaktadır. Aslında Antalya mutfağı, coğrafi yakınlıkları sebebi ile Burdur, Isparta, Konya mutfağı ile benzerlikler göstermektedir. Torosların arkasından sahile gelenler, doğaldır ki mutfak kültürlerini de beraberlerinde getirmişlerdir. Bu neden ile Arabaşı çorbasının sahibi çoktur. Ama Antalya mutfağında da çok bulunmakta ve sevilmektedir.

Sedik Aşı

Sedik Aşı

Yörenin en bilinen çorbalarından biri ise sedik aşıdır. Bu çorbanın ana malzemeleri domates, biber ve ince bulgurdan oluşmaktadır. Sedik aşı aslen Antalya’nın Akseki yöresine ait bir çorbadır.

Taratorlu Tekir Tava

Taratorlu Tekir Tava

Antalya yöresinde en meşhur olan balık yemeği ise taratorlu tekir tavadır. Bu bölgede sık sık tüketilmekte olan tekir balığının tarator sosu ile harmanlanmış halidir. Daha sonra tavada yağ ile kızartılarak yapımı tamamlanmaktadır. Bu tarif Antalya’nın göz bebeğidir diyebiliriz.

Tahinli Patlıcan Közlemesi

Tahinli Patlıcan Közlemesi

Yine bu bölgede ham maddesinin ve üretiminin yapıldığı tahinden yapılmakta olan tahinli patlıcan közlemesi lezzet bakımından hem şaşırtıyor hem de hayran bırakıyor. Klasik patlıcan közlemesinin Antalya usulüdür diyebiliriz bu tarif için. En çok mangalın yanında tercih edilse de diğer yemeklerin yanında da sıklıkla tercih edilen kokusuyla kendine aşık eden bir mezedir.

Barbunya Piyazı

Barbunya Piyazı

Antalya denildiği zaman akla ilk gelenlerden biri de piyazdır. Piyaz konusunda Antalya da birçok piyaz olsa da ben barbunya piyazından bahsetmek istiyorum. Çünkü genellikle tahinli piyaz tüketilen bu yörede barbunya piyazı özellikle balıkların yanında çok fazla tüketilmektedir.

Kuru Börek

Kuru Börek

Antalya’nın en sevilen böreklerinden biri kuru börektir. Bu börek genellikle ıspanaklı olarak tercih edilse de kıymalı, maydanozlu, peynirli hatta patlıcanlı bile yapılmaktadır. Hatta böreğin hamuruna tuz ilave etmemiş iseniz harcına ceviz, kuru üzüm, tarçın da koyabilirsiniz

Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısı

Antalya yöresine ait ve çok fazla tüketilen tatlı ise kabak tatlısıdır. Bu tatlı yeni yıllarda ve bayramlarda çok fazla servis edildiği için Antalya’nın klasikleri arasında yer alır.

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Son olarak portakal cenneti olarak da bilinen Antalya’nın vazgeçilmezi olan portakal reçelinden bahsedelim. Antalya da en çok yetiştirilen portakalın reçeli de en güzel Antalya da yapılmaktadır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan portakal reçeli aynı zamanda turistlerin de vazgeçilmezi halindedir. Antalya’nın tatil beldelerinde yapmış oldukları portakal reçellerini satan tatlı teyzeler, amcalar görmeniz çok mümkün olmaktadır.

Antalya’da Yenilecek Yemekler