Antalya da hangi İlçede Nereler Gezilir

Antalya 2,4 milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin 5. Büyük şehridir.  Antalya ili için Türkiye’nin tatil başkenti demek mümkündür. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında Antalya’da tatil yapmak mümkündür. Antalya turist çekme bakımından da Türkiye’nin gözdesi halindedir. Bunun sebebi Antalya’nın neredeyse her ilçesinde gezilecek yerlerinin olmasıdır. Ayrıca Antalya tarihte çok fazla medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı Antalya da tarihi yapıtlar da çok fazladır. Antalya’yı bazı insanlar deniz turizmi için bazı insanlar yemekleri için bazı insanlar tarihi kalıntıları için ve daha sayamadığım birçok özelliği için tercih etmektedirler. Bundan dolayı Antalya ilçelerinde ve merkezlerinde gezilecek bir sürü yer vardır.

Antalya da Gezilecek Tarihi Yerler

Hadrian Kale Kapısı

Hadrian Kale Kapısı M.Ö 130 yıllarında Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Bu kapılar Kaleiçi’ne girişin en önemli noktası olmuştur. Ayrıca Antalya’nın en iyi korunmuş olan tarihi yapıtlarından birisi olmuştur. Bu yapıda yuvarlak ve kemerli üç adet kapı bulunmaktadır. Halk arasında ise bu yapıtın ismi üç kapılardır. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinin Barbaros mahallesinde yer alan bu eseri ziyaret edebilirsiniz.

Perge Antik Kenti

UNESCO’nun Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Perge Antik Kentinin tarihi tunç çağına kadar inmektedir. Roma İmparatorluğu dönemlerinde çok önem taşıyan bir antik kenttir. Antalya ilimizin merkezinden yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Çok görkemli ve büyük bir antik kenttir. Perge yolu üzerinde bulunmakta olan bu antik kent Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunmaktadır.

Karain Mağarası

Karain Mağarası Antalya’nın merkezine yaklaşık olarak 30km uzaklıkta bulunan Katran Dağında yer almaktadır. Roma İmparatorluğu dönemlerinde tapınak olarak kullanılan bir tarihi kalıntıdır. 1994 yılından itibaren UNESCO’nun Dünya Geçici Miraslar Listesinde yer almaya başlamıştır. Mağara içerisinde yer alan çok fazla eski kalıntı bulunmaktadır. Bu kalıntılardan en eskilerinin Paleolitik Çağa kadar uzandığı söylenmektedir.

27. Yivli Minare Külliyesi

Antalya’daki ilk İslami yapılardan birisi olan 27. Yivli Minare Külliyesi 13. Yüz yıla ait bir Selçuklu eseridir. Bu eseri Hamioğulları’ndan Mehmet Bey yaptırmıştır. Bu yapıt yaklaşık 40 metre uzunluğundadır. Yapıtı gezmek için ise içinde 90 merdiven bulunmaktadır. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunan bu eser tarihin kıymetli yapıtlarındandır.

Termessos Antik Kenti

Türkiye’nin en iyi korunmuş Antik kentlerinden biri olan Termessos antik kenti Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunmaktadır. Güllük Dağı’nın güneybatısında, deniz seviyesinden yaklaşık 1156 metre yükseklikte bir platform üzerine kurulmuştur. Adını doğal ve tarihi güzelliğinden dolayısı ile şehrin adını taşıyan Milli Park kapsamından almıştır. Termessos Antik kentinin huzur veren bir yapısı vardır. Birçok vahşi bitki ve sık çam ormanlarıyla sınırlandırılmış bir antik kenttir.

Antalya’da Gezilecek Müzeler

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Antalya oyuncak müzesi daha çok çocuklar için gibi görünüyor olsa bile çocuklarınızla gezerken siz de çocukluğunuza dönecek ve bu müzeden çıkmak istemeyeceksiniz. Çünkü çocukluk yıllarınızdaki en sevdiğiniz çizgi filmleri, oyuncakları bu müze gezisinde görecek ve tekrar tekrar hatırlayacaksınız.

Antalya Arkeoloji Müzesi

İlk yeri Kaleiçi olan müze daha sonra Alâeddin Camiye daha sonra Yivli Minare Camiye en son da 1972’de bu günkü yerleşim yerine taşınmıştır. 1922 senesinde öğretmen Süleyman Fikri Ertan tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeyi işgal eden güçlerin yağmalamalarından kurtarılmış olan eserler için kurulan bir müzedir. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunan bu müze her gün ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Elmalı Müzesi

Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunan Elmalı Müzesi 1941 yılında inşa edilmiştir. Eski Hükümet konağı ve bahçesinin yeniden inşa edilmesi sonucunda oluşturulan binada hizmet vermektedirler. Elmalı Müzesi 2400 m2’lik bir alanın üzerine kurulmuştur. Bu yapı iki normal kat ve bir bodrum kat olmak üzere toplam üç kattan oluşmaktadır. Elmalı Müzesi pazartesi günleri hariç her gün hizmet vermektedir.

Sandland (Antalya Kum Heykel Müzesi)

Sandland da devasa boyutlarda yüzlerce kum heykeli sergilenmektedir. Bu müze alan genişliği, kullanılan kum miktarı ve katılmakta olan seyirci sayısı bakımından Dünya’nın en büyük kum etkinlikleri arasında yer almaktadır. Bu müze küçüğünden büyüğüne yaşlısından gencine her kesime hitap etmektedir. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan bu müze her gün açık olup giriş ücreti 30 TL’dir.

Antalya da Gezilecek Doğal Güzellikler

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi hem yerli hem yabancı olmak üzere en çok ziyaretçi alan yerlerden bir tanesidir. Bu şelale yaklaşık 45 metre yükseklikteki suyun yere düşmesi ile oluşmaktadır. Aşağı ve yukarı düden olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yukarı düdende piknik ve mesire alanları bulunurken aşağı düden denize dökülmektedir. Doğanın bize sunduğu bu mükemmel güzellik Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunmaktadır.

Adrasan Koyu

Antalya’nın en berrak suya sahip plajları arasındadır. Koyun çevresindeki dağların oluşturduğu doğa ötesi güzellik yerli ve yabancı turistlerin odak noktası halindedir. Ayrıca dünyaca ünlü olan Likya yürüyüş yolu üzerinde yer almaktadır. Yorgunluğu alan mükemmel bir dinlenme yeridir. Bu koy Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer almaktadır.

Yanartaş

Sonsuz Ateş olarak da adlandırılan bu Yanartaş kayaların arasından yükselen ateş sayesinde 100 yıla aşkın süredir yanmaktadır. Doğal bir ateş kaynağına sahip olan bu Yanartaş Anadolu’nun doğal mucizelerinden biridir. Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan bu Yanartaş deniz seviyesinden 230 metre yüksekliktedir.

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon 12 Aralık 1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Yaklaşık olarak 36.000 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Türkiye’nin en uzun kanyonları arasında yer almaktadır. Bu bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist doğa yürüyüşü rafting yapmak için gelirken aynı zamanda doğa ile baş başa kalmak isteyen ziyaretçiler kamp kurma, avlanma ve piknik gibi aktiviteler için de gelmektedirler.  Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan bu kanyon günün her saati ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Oymapınar Gölü

Yerlilerin Yeşil göl olarak da adlandırdıkları Oymapınar Gölü Antalya da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir göldür. Bu gölü gezmenin en güzel yolu bota binerek gezmektir. Botta bu gölü gezerken zümrüt yeşili rengine hayran kalırken gölde yüzen alabalıkları seyretmek yüzünüzde gülümsemeye yol açacaktır. Gezi sonrası gölde yetişmekte olan alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Aynı zamanda kamp yapmak için de çok uygun olan bu göl Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır.

Antalya da hangi İlçede Nereler Gezilir