Lastik Kaç Hava Basılır?

Aracınızın lastik hava basıncı güvenliğiniz ve sürüş keyfiniz için önemlidir. Belirli aralıklarda lastikleri kontrol etmekte fayda vardır. Lastik hava basınç değerlerinizi olağan dışı durumlar haricinde 10-30 gün aralığında kontrol etmelisiniz. Normal şartlarda bile lastiğiniz aylık küçük bir miktarda basınç kaybı yaşar. Aracınız türü önemli değildir. Hangi türde olursa olsun lastik basıncınızı kontrol etmelisiniz. Lastik basıncınız düştüğünde viraj kabiliyeti, fren mesafesi ve yakıt tüketimi gibi durumlarda farklılıklar gözlemleyebilirsiniz.

Lastik hava basıncının kontrolünü ve hava basım işlemini yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Genellikle yakıt istasyonlarında hava basıncı için kontrol ve hava basma üniteleri mevcuttur. Fakat yine de eğer uzun yola çıkacaksanız işi uzmanına bırakmak olacaktır. Size en yakın lastikçide hava basıncınızı kontrol ettirebilirsiniz.

Lastik kaç hava basılır şehir içinde veya şehir dışında ne kadar hava basılmalıdır bilmelisiniz. Bu konu güvenlik ve konfor açısından oldukça önemlidir.

lastik basınc görsel

Hava Basınçları Kaç Olmalı?

Bazen sürücülerin daha konforlu sürüş için basıncı olması gerekenden az tuttuklarını görüyoruz. Ancak bu durumda bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Çünkü düşük hava basıncı lastiğin patlama riskini yükseltir. Ayrıca sürüş güvenliğini tehlikeye atar. Aynı şekilde araçların lastiklerinin aşırı şişirilmiş olması da, lastiğin çabuk yıpranmasını ve sert bir sürüşe neden olur. Ayrıca yakıt tüketiminide artırır. Her araç lastiğinin konforlu ve güvenli bir sürüş için farklı basınçlarda şişirilmesi gerekir. Bunun için kullandığınız aracın lastik kaç hava basılır bilmeniz gerekir.

Hemen hemen bütün araçlarda ön ve arka lastik basıncı farklı olmalıdır. Araç içinde bulunan kişi sayısı, ön ve arka koltukta bulunan ağırlık ölçüsüne göre hava basıncı belirlenmelidir. Çukur ve tümsek olmayan yollarda, sadece önde 2 yolcu olması durumunda ideal basıncın ön lastiklerde 32/33, arka lastiklerde 30/31 olması uygundur. Fakat arkada da yolcu bulunuyorsa arka lastik basıncı da 32 bar olmalıdır.

araçlar için lastik basınç değerlerine aracınızın kapısında bulunan değerlere veya kitapçığınıza bakmanız en doğru hava basıncını ayarlamanızda yardımcı olacaktır. 

Lastik Kaç Hava Basılır?